Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teori: Slytherin'den Delikanlı Adam Çıkar mı?

Teori: Slytherin'den Delikanlı Adam Çıkar mı? Empty Teori: Slytherin'den Delikanlı Adam Çıkar mı?

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:28 am

Serinin Altıncı Kitabı olan Melez Prens'i, eminim ki bir çoğumuz farklı duygular ile okuduk. Kitabı elimize aldığımızda, kimimiz Sirius'un düştüğü Tül hakkında biraz daha fazla bilgi bulabiliriz diye, kimimiz ise Harry'nin iyi bir Zihinbendar olabileceği hayaliyle sayfaları karıştırdık. Ama Umduklarımızın hiç biri olmadı. Üstüne üstlük merak ettiğimiz bir yığın ekstra soru ile karşı karşıya kaldık. Bir çok okuyucu (bende dahil) Harry'nin bütün uyarılarına karşı, Dumbledore'un Snape'e güvenmeye devam etmesine şaşırdık.. Draco MalfoyKitabın sonunda ise Dumbledore, Snape tarafından öldürüldü. Neyse lafı fazla dönüp dolaştırmadan, asıl sizinle paylaşmak isteğim Konuya gelelim.

Benim düşünceme göre bu kitapta gelişen olayların tamamı, Dumbledore'un senaryosundan başka bir şey değildi. Her ne kadar bu senaryonun öne çıkan oyuncuları Draco ve Harry olsa bile asıl baş rolleri Snape ve Dumbledore birlikte oynadı. Lucius MalfoyŞimdi bu oyun ne olduğunu ve niye oynandığını ispatlamaya çalışalım.

Lord Voldemort, Kehanet operasyonundaki başarısızlığı yüzünden Lucius Malfoy'a ceza vermek istemektedir. Lucius Azkaban hapisanesinde olduğu için bu cezayı ödemek onun oğlu Draco'nun üstüne kalır. Draco Ölüm Yiyen yapılarak, Dumbledore'u öldürme görevi verilir. Draco eğer başarırsa zaten sorun yoktur. Yok başaramazsa babasına verilen cezayı kendi canıyla ödemiş olacaktır.

Snape'in Söylediği Yalanlar:
Severus Snape'in Spinner's End İsimli yerleşim yerindeki evinde ziyaretçileri vardır. Narcissa Malfoy, oğlu Draco'ya verilen göreve yardım etmesi için Snape'e ricacı gelmiştir. İşte Snape'in bu konuşmada Narcissa ve Bellatrix'e söylediği yalanlar.

1.Yalan: "..Bununla birlikte, Dumbledore'un yaşlandığını söylemekten mutluluk duyuyorum.
Geçen ay Karanlık Lord'la yaptığı düello yüzünden sarsıldı. Tepkileri eskisinden daha da yavaşlamıştı, bu yüzden ciddi bir yaralanma yaşadı ... (Melez Prens)

Yalana bak yalana...Dumbledore Voldemort'la yaptığı düellodan dolayı değil, Hortkuluklardan biri olan Sleytherin'in yüzüğünü yok ederken yaralandı. Bu Bölümden Snape'in Voldemort'a nasıl yanlış istihbarat verdiğini anlıyoruz.

2.Yalan: "Karanlık Lord konuşmamı yasakladı," diye devam etti Narcissa, hala gözleri kapalı olarak. "Kimsenin plandan haberdar olmasını istemiyor... Bu... Çok gizli. Ama--"
"Eğer yasakladıysa, konuşmamalısın," dedi Snape bir kerede. "Karanlık Lord'un sözü kanundur."... (Melez Prens)

Dumbledore'u öldürme planı tam bu anda Narcissa'nın düşüncelerinin en üstünde yüzüyor. Snape Zihinfend yaparak planı öğreniyor. Sonra hızla pencereye doğru yürüyüp ne yapacağını düşünüyor. Neyse devam edelim.

...Ama Snape ayaklanıp uzun adımlarla küçük pencereye yürüdü ve perdenin arkasından terkedilmiş sokağa dikkatle baktı. Ve sonra hızla sürüyerek perdeyi kapadı, kaslarını çatarak tekrar Narcissa'ya döndü.
" Planı biliyorum ," dedi kısık sesle. "Karanlık Lord'un söylediği az sayıda kişiden biriyim . Yine de, bilmiyor olabilirdim, Narcissa, Karanlık Lord'a olan bu büyük ihanetinden dolayı suçlanabilirdin." (Melez Prens)

Snape burada da yalan söylemeye devam ediyor. Aslında Karanlık Lord, Snape'e planı söylemedi. Snape planı Zihinfend ile Narcissa'dan öğrendi. 2. söylediği yalan ile Bellatrix ve Narcissa'ya her şeyi bildiğini ve Karanlık Lord'un en has adamı olduğu imajını vermeye çalışıyor.

Dumbledore ve Snape3.Yalan: ...Snape, cüppesini sıkıca kavramış olan Narcissa'nın bileğini tuttu ve cüppesinden kurtardı. Gözyaşlarıyla dolu yüzüne bakarak, yavaşça, "Zaten sonunda benim yapmamı isteyeceğini düşünüyorum . Ama ilk Draco'nun denemesi gerektiğine karar verdi. Görüyorsun, eğer Draco beklenmedik bir şekilde kazanırsa, Hogwarts'ta biraz daha kalabilecek ve işe yarar casusluk görevimi sürdürebileceğim. " (Melez Prens)

Voldemort'un tek korktuğu sihirbaz olan Dumbledore öldürüldükten sonra Hogwarts'ta ajanlık yapmanın bir anlamı var mı? İşte Snape yine yalan söylüyor. Snape Burada ise Kendisine planda bir rol uyduruyor.

4.Yalan: Snape burada Harry Potter'dan bahsediyor...

"Tabii ki, alışılmışın dışında bir yeteneği olmadığını anlamam kısa sürdü. Birçok sıkıcı ve zor anları, yalnızca sırf şans ve bazı yenetekli arkadaşlarının bir araya gelmesi sonucunda atlattı. (Melez Prens)

Snape Harry'nin çataldili konuşabildiğini, Cismani bir patronus yaratabildiğini ve İmperius laneti ile başa çıkabildiğini çok iyi biliyor. Bunlar alışılmışın dışındaki durumlar olmasına rağmen, yine yalan söylüyor. Bu Yalan ile de Snape Yanlış istihbarat vermeye devam ediyor.
Bu Konuşmanın Sonunda Snape, Narcissa'ya Draco'yu koruyacağına, ona yardım edeceğine ve görevi başaramazsa onun yerine bizzat yapacağına dair kırılmaz yemin eder. (Kırılmaz yemin konusunda da bazı düşüncelerim var ama onları da başka bir zamanda inceleriz)

Dumbledore'un Planı: Snape daha okul açılmadan önce Narcissa ve Bellatrix ile arasında geçenleri (ikinci yemine kadar veya tamamını) Dumbledore'a anlatır. Bu arada Dumbledore'da boş durmaz. Voldemort'un planına karşı bir hareket tarzı belirler.

Dumbledore'un Plan Yaptığının Kanıtları:
1.Kanıt: "Gene Karanlık Sanatlara Karşı Savunma'nın peşinde miydi efendim? Bir şey söylemedi..."
"Ah kesinlikle Karanlık Sanatlara Karsı Savunma işini istiyordu," dedi Dumbledore. "Görüşmemizin kötü sonucu bunu kanıtladı.
Gördüğün gibi Voldemort'u reddettiğimden beri hiç kimse Karanlık Sanatlara Karşı Savunma'da bir yıldan fazla kalamadı." (Melez Prens)

Dumbledore durduk yere Snape gibi bir ajanı Lanetli bir işe verir mi?

2.Kanıt: "Aslında bakarsan, anlamıştım,"dedi Dumbledore. "O kişinin sen olduğundan emindim."
"Beni neden durdurmadın öyleyse?"diye çıkıştı Malfoy.
"Denedim, Draco. Profesör Snape emirlerim üzerine sana göz kulak oluyordu-"
"O senin emirlerini yerine getirmiyordu, anneme söz vermişti-"
"Elbette sana böyle söyleyecekti Draco, ancak-"
"O iki taraflı ajandı, seni aptal ihtiyar, senin için çalışmıyordu, sen öyle sanıyordun!"
"Bu konuda anlaşamadığımızı kabul edelim, Draco. Öyle ki ben Profesör Snape'e güveniyorum-" (Melez Prens)

Sene Boyunca Dumbledore, her şeyi bildiği halde Draco'yu neden bizzat durdurmuyor?

Azkaban Tutsağı filminden bir sahne3.Kanıt: "Profesör Snape'in Lord Voldemort'un kehaneti nasıl yorumladığını fark ettiğinde hissettiği vicdan azabı hakkında hiçbir fikrin yok, Harry. Onun hayatındaki en büyük pişmanlığına inanıyorum ve onun dönmesinin sebebi -"
""Fakat o çok iyi bir Zihinbendar, değil mi, efendim?" dedi kararlı durmaya çabalayan Harry. "Ve Voldemort'u şimdi bile onun kendi tarafında olduğuna inandırmadı mı? Profesör... Snape'in sizin tarafınızda olduğundan nasıl emin olabiliyorsunuz?"
Dumbledore bir süreliğine konuşmadı; aklını bir şeye yoğunlaştırıyormuş gibi görünüyordu. En sonunda konuştu, "Eminim. Severus Snape'e tamamen güveniyorum." (Melez Prens)

Sene boyunca Harry'nin her türlü bilgi, belge ve söylemine karşı Severus'u neden destekliyor?

4.Kanıt: elbette...ancak bir suç ortağın olmalıydı, hep aynı...Hogsmeade'de birileri, Katie'e kolyeyi verebilecek birileri-aaaah-"
Dumbledore sanki uykuya dalacakmış gibi tekrar gözlerini kapattı ve basıyla onayladı.
"...elbette...Rosmerta. Ne kadar süredir Imperius Laneti altındaydı? (Melez Prens)

Rosmerta'nın İmperius laneti altında olduğunu bildiği halde neden o gece Hortkuluk avına çıkıyor? Kanıtların hepsini birleştirince ortaya çıkan puzzle, Dumbledore'un bir plan dahilinde hareket ettiğidir.

Severus Snape Verilen Görevler:
1-) KSKS Öğretmenliği
2-) Draco'nun başka insanlara zarar vermesini önlemek.
3-) Draco işini yapmaya çalışıyormuş gibi gösterip Voldemort'u oyalamak.
4-) En sonunda Draco'nun yerine işi Severus Snape'in tamamlaması veya tamamlandı gibi göstermesi

Bu Plan Sayesinde Neler Kazanıldı:
1-) Snape KSKS Öğretmenliğine kaydırılınca, Harry İksir dersini almaya hak kazandı. Ve Seherbaz olmasının yolu açıldı.
2-) Boşalan İksir Öğretmenliğine, Horace Slughorn getirilerek Voldemort'un hortkuluklarının hem varlığı hem de sayısı tespit edildi. Ekstra Olarakta Melez Prens'in Kitabı Harry'e geçti.
3-) Dumbledore Kendisini Snape'e (Bilerek)öldürterek veya öldürdü gibi göstererek, Voldemort ve Ölüm Yiyenlerinin arasına artık Asla kimsenin şüphe edemeyeceği (Son Savaşta Düşmanı Can Evinden Vurmak için)bir Ajanı sokmuş oldu.
4-) Draco'nun hayatı kurtarıldı.

Sonuç olarak Dumbledore öldü veya ölmedi, işin orasını tam olarak bilemiyorum. Ancak bildiğim bir şey var ki Harry Potter'ın Voldemort'u öldürmesi için en büyük yardımı Severus Snape yapacaktır.
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
Teori: Slytherin'den Delikanlı Adam Çıkar mı? Left_bar_bleue1000/1000Teori: Slytherin'den Delikanlı Adam Çıkar mı? Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics