Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teori: Harry, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi?

Teori: Harry, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi? Empty Teori: Harry, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi?

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:30 am

teorime öykümüzün gizli kahramanları olan Salazar Slytherin ve Godric Gryffindor arasındaki ilişki ile başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi bu iki büyücü hikayenin akışı içeresinde devamlı karşı karşıya gelmektedir. Tabiri caiz ise: Voldemort ve Ölüm Yiyenler Slytherin'i (Kötü Tarafı), Dumbledore (Harry Potter) ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Gryffindor'u (İyi Tarafı) temsil etmektedir. Bu tespiti yaptıktan sonra, dönüp seçmen şapkaya kulak verelim.

"...Slytherin'le Gryffindor gibi İyi dostu nerde bulursun? Velev ki aklına gelen örnek Hufflepuff'la Ravenclaw olsun... Sonra aramıza anlaşmazlık girdi hata ve korkularımızla beslendi..."

Seçmen şapkanın söylediklerinden anlaşıldığına göre:
1-) Godric Gryffindor ile Salazar Slytherin iyi arkadaştı.
2-) Hogwarts'a muggle doğumlu öğrencilerin alınmasına Slytherin karşı çıktığından Gryffindor ile araları bozuldu. Sonra hepimizin bildiği gibi Salazar Slytherin Sırlar Odasını inşa ederek, Hogwarts Cadılı'ti.

'Hogwarts: Bir Tarih' kitabına bakarak Godric Gryffindor'u ve Salazar Slytherin'i biraz daha yakından tanıyalım.

Godric Gryffindor:
Godric GryffindorGodric Gryffindor en ünlü Hogwarts dörtlüsünden biri, büyük bir şatoda doğmuş. Diğer büyücülerde olduğu gibi o da bir safkanmış. Gryffindor, büyü yerine Muggle silahları, oklar ve kılıçlarla çalışmış. 4 yaşına geldiğinde ise adını taşıyan, sihirli, çok güzel büyük bir kılıç ona hediye edilmiş.

Gryffindor büyücülüğe ilgi sardığında Biçim Değiştirme'ye özel bir yeteneği olduğunu görmüş. Bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır'da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar'ın olduğu yerde geçirmiş. Yine Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini bu seyahatlerinde bulmuş. Gryffindor Mısır'ı terketmek üzere iken, bir hırsız onun bütün eşyalarını çalmış, kılıcını bile. Hırsızlar, çabucak kum üzerinde kaçarlarken ileride bir aslan belirmiş. Aslan hırsızları korkutarak Godric'in hayatını kurtarmış. Böylece Godric ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmış.
Gryffindor birçok arkadaşı ile birlikte savaşta iken genç yaşta ölmüş.

Salazar Slytherin:
Salazar Slytherin, Godric Gryffindor ile aynı şatoda dünyaya gelmiş ve büyümüşler. Salazar defalarca Gryffindor ile arkadaşlık etmeye çalışsa da, bunu başaramamıştır. Godric Gryffindor Mugglelarla çok iç içeydi. Ve Slytherin Muggle'ları sevmemeye başladı. Sonra Slytherin kalede başkaları ile arkadaşlıklar kurmaya çalıştı. Ama onlarda Gryffindor gibi aslanlara olan ilgilerinden dolayı Slytherin hem onlardan hemde Gryffindor'dan nefret etmeye başladı. Sonra Slytherin yılanlarla ilişki kurmaya çalıştı.

Çok bilinen inançlar gibi Çataldili özel verilmiş bir hediye değildi. Salazar Slytherin yılan dilini anlamaya çalıştı. Onlarla konuşarak yıllarını harcadı, birçok değişik yılanla konuşarak dilini geliştirdi. Dersler arasında, o genellikle büyülerle uğraşırdı ama lanetlerle zamanını harcadı ve kendisi yenilerini yarattı. Salazar SlytherinSalazar Avada Kedavra lanetini yarattı ve bu laneti horozlar üzerinde kullandı. Onları öldürerek Yılanların Kralı Basiliskleri öldürmelerine izin vermedi. Yılanların onu arkadaşları olarak kabul etmesine minettardı başkaları yapmasa da.

Salazar diğer üçlü ile bir araya gelince Gryffindor'dan nefretinden dolayı yarı uyumlu çalıştı Hogwarts için. Hogwarts: Bir Tarih kitabında da belirtildiği gibi sonunda uyuşmazlıklar ortaya çıktı. Salazar Slytherin Hogwarts'a sadece safkanların girmesini istiyordu, ama diğerleri buna karşı çıktı. Onların düşüncesi büyücü yeteneği olan herkesin bu okulda ders alabileceği üzerineydi. Bunun sonucunda onların düşünceleri Salazar Slytherin'e fazla gelmeye başladı ve okulu terketti. Ama bu onun okulda bir oda bırakmadan gittiği anlamına gelmiyordu. Okulda saklı, en sevdiği yılanı Basiliskle bir oda bıraktı.

Salazar'ın okuldan ayrılışından sonra tek bilinen şey vücudunu korumak için bütün yıllar boyunca Necromancy çalışmaya başladığıydı. Ya da bunun dışında dünyada olan bütün muggle-doğumluları nasıl yok edeceği hakkında olan çalışmalar yaptığıydı.

Godric Gryffindor'un mugglelarla arkadaşlık kurması ve insanları muggle, safkan diye ayırt etmemesi onun mütevazi bir insan olduğunu gösterir. Salazar Slytherin ise kaprisli bir kişiliğe sahip. Godric Gryffindor'u mugglelarla arkadaşlık ettiği için kıskanıyor ve o da arkadaş bulmaya çalışıyor. Ama arkadaşlık kurduğu mugglelar Gryffindor'un aslanından hoşlandıkları için Slytherin onlardan nefret ediyor. Slytherin ve Gryffindor arasındaki sorun burada filizleniyor. Ayrıca Salazar Slytherin'in Avada Kedavra Lanetini keşfetmesi, onun içinde bulunduğu ruh halinin en büyük negatif göstergesi.

Slytherin'in Planı: Salazar Slytherin'in Godric Gryffindor'la Düello yapmadan Hogwarts'dan ayrılması bana çok enterasan geldi. Bence bunun İki sebebi var.

1-) Salazar Slytherin, Godric Gryffindor'un kendisinden daha güçlü bir büyücü olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden onunla Düello yapmaya cesaret edemedi.
2-) Belki de ikisinin güçleri aynıydı. Fakat Slytherinliler kurnazdırlar. Bir Düello yaparak kellesini riske etmek yerine, bu işi zamana bırakıp şartlar oluşunca tamamlamak ona göre daha doğru bir düşünceydi.

Nitekim Slytherin Sırlar Odasını inşa etti. Bu odayı Slytherin'in varisi gelene kadar mühürledi. Slytherin'in soyundan gelen son kişi olan Tom Riddle veya Lord Voldemort Sırlar Odasını açarak içindeki kötülüğü serbest bıraktı...

Varisin gelişiyle Slytherin, Gryffindor'a karşı 1-0 öne geçmişti. Bu skoru çok fazla koruyamadan; Harry Potter Ailesinin(James ve Lilly) sayesinde durumu 1-1'e getiriyordu. Tom Riddleİyi ve Kötünün Klasik mücadelesi tam burada başladı...

Harry Potter, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi?

Şimdi olay örgüsüne geri dönersek:

Slytherin - Gryffindor / Lord Voldemort - Harry Potter

Lord Voldemort; çatal dili konuşabiliyor, çok üstün bir kara büyücü, ölümden korkuyor ve Slytherin'in tek varisi... (İşte Teorimin en can alıcı noktası tam burası.) Bir çok kere okumuş olduğum Sırlar Odası kitabında gözden kaçırdığım bir nokta dikkatimi çekti.

"...Ardımda benim on altı yaşımdaki benliğimi barındıran bir günce bırakmaya karar verdim. Böylece, şansım yaver giderse bir gün başka birini kendi izimden götürüp Salazar Slytherin'in soylu çalışmasını sonuca erdirebilecektim ."
"Eh, sonuca erdirmiş değilsin," dedi Harry muzaffer bir şekilde. "Bu sefer kimse ölmedi, kedi bile. Birkaç saat içinde Adamotu Sıvısı hazır olacak ve taşlaşmış olan herkes eski haline dönecek."
"Söylememiş miydim?" dedi Riddle sessizce. "Artık Bulanıkları öldürmek umurumda değil. Aylardır yeni hedefim sensin." Harry ona bakakaldı.--- (Sırlar Odası)

1.İpucu
Lord Voldemort'a, Salazar Slytherin'in asil görevini yarım bıraktıran güç nedir ? Neden asıl görevini tamamlamayıp Harry Potter'ın peşine düştü? Şimdi hepiniz diyeceksiniz ki Kehanet yüzünden... Ben bu sorunun cevabının bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum. Kehanet sadece bir kılıf. (Hatta Bu Kehaneti yapan kişinin Trelawney olduğu düşünülürse...) Bence Voldemort Harry'nin Godric Gryffindor'un Varisi olabileceğini düşündü. Ve Slytherin'in asil görevini yarım bırakıp, geçmişteki hesabı kapatmak için Harry'nin peşine düştü.

Harry PotterHarry Potter 6 kitap boyunca, yaşın ve çocukluğun dikkate alınmadığı bir savaşta Voldemort gibi güçlü bir kara büyücüye asla boyun eğmedi. Hep onu alt etmenin bir yolunu buldu. Bazıları bunu; (Snape'in dediği gibi) sırf şans ve bazı yetenekli arkadaşlarının tam zamanında yardım etmesiyle açıklayabilir. Ve bu bir yere kadar doğrudur da... Arkadaşları ve Dumbledore'un yardımları inkar edilemez. Ancak dikkat ediniz! Harry'nin Voldemort'la her karşılaşmasının sonucunu belirleyen hep Harry Potter'ın cesareti olmuştur. Cesaret Godric Gryffindor'un en önemli özelliğidir .

2.İpucu
(JKR Godric Gryffindor ve Godric's Hollow arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor.)

"Düsündüm ki Godric's Hollow'a geri dönebilirim," diye mırıldandı Harry. Dumbledore'un öldügü geceden beri bu fikir aklındaydı.
"Benim için, her şey orda başladı. Sadece oraya gitmem gerektiğini hissediyorum. Ve annem ile babamın mezarlarını ziyaret edebilirim, bu güzel olurdu." (Melez Prens)

James ve Lily Potter Voldemort'tan saklanırken neden Godric's Hollow'u tercih ettiler?
Harry Potter Godric's Hollow'da doğuyor. Orada Slytherin'in Varisini yenilgiye uğratıyor.
Peki Godric's Hollow'un önemi ne?

3.ipucu
Ve kabzanın tam altına oyulmuş ismi gördü. Godric Gryffindor. Dumbledore, "Yalnızca gerçek bir Gryffindor onu Şapka'dan çıkarabilirdi, Harry," demekle yetindi. (Sırlar Odası)

Gerçek bir Gryffindor: Godric Gryffindor'un şapkası ve kılıcı (ayrıca, belkide eskiden Godric'e ait olan Fawkes) Sırlar Odası'nda Harry'e kötü Basilisk karşısında yardım ettiler.

Belki bu ipuçları tek başına pek anlam ifade etmeyebilirler. Ancak konuyu şöyle toparlayalım.
Harry Potter'ın;
-Doğduğu yer Godric's Hollow
-Burcu; Aslan, Gryffindor'un Armasıdır .
-Asasından çıkan ilk ışıklar altın ve kırmızı ki, bu da Gryffindor'un renkleridir .
-Seçildiği Bina Gryffindor
-En önemli özelliği ' Cesaret '
-Savaştığı kişi Slytherin'in Varisi
Godric Gryffindor'un her zaman, bir şekilde Harry'nin yanında olması hep mi tesadüf?

Harry ve Godric arasındaki bu bağlar Harry'nin gerçektende Godric Gryffindor'un soyundan gelmiş olduğunu göstermez mi? Eğer öyleyse Harry tüm Gryffindor gerçeğini yansıtıyor olabilir.

Salazar Sleytherin'in Voldemort Hamlesine karşı, Godric Gryffindor'un Potter Hamlesi...
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
Teori: Harry, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi? Left_bar_bleue1000/1000Teori: Harry, Gryffindor'un Varisi Olabilir mi? Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics