Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teori: Voldemort'un Karanlık Bakanı

Teori: Voldemort'un Karanlık Bakanı Empty Teori: Voldemort'un Karanlık Bakanı

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:27 am

Karanlık tarafın lideri Lord Voldemort'u, serinin 6.Kitabı olan Melez Prens'te fiilen hiç göremedik. Amelia Bones ve Emmeline Vance cinayetleri, asa yapımcısı Ollivander'ın kaçırılması ile Draco'nun Ölüm Yiyen yapılması gibi bir kaç operasyonundan haberimiz oldu sadece. Ayrıca yine Melez Prens kitabında bir de yeni Sihir Bakanı ile tanıştık. Bildiğiniz üzere yeni Sihir Bakanı'yla, tekrar Büyücüşura'daki Baş Sihirbaz'lık görevine kavuşan Albus Dumbledore'un arasının açık olmasına rağmen, atama, büyüyle uğraşan kesim tarafından coşkuyla karşılanmıştı. Bu bilgileri kısaca hatırladıktan sonra Teorimize başlayabiliriz.
Bu yazımızın amacı; Lord Voldemort'un ne gibi gizli dolaplar çevirdiğini gün yüzüne çıkarmak olacaktır.

Voldemort İş Başında...

1.Operasyon: Amelia Bones'ın Ortadan Kaldırılması
Son derece yetenekli bir büyücü olan Amelia Bones, Sihirli Yasal Yaptırım Dairesinin Başkanıdır. Amelia Bones'un kardeşi Edgar Bones ise Emmeline Vance gibi bir Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi idi. Edgar Bones ve ailesi, Karanlık Lord'un adamları tarafından öldürüldü. Amelia Bones, Cornelius Fudge'den sonra Sihir Bakanı olabilecek en önemli adaydı. Voldemort'a göre onun ortadan kaldırılması, Büyü Dünyasının olağan rotasını değiştirmek açısından çok önemliydi.

2.Operasyon: Ollivander'ın Kaçırılması
"Fakat insanlar asalar için ne yapacaklar?"
"Başka asa yapımcılarına gidecekler," dedi Lupin.
"Fakat Ollivander en iyisiydi ve eğer diğer taraf onu ele geçirdiyse bu bizim için pek iyi degil. ".
(Melez Prens)

Priori IncantatemOllivander, Diagon Yolundaki ünlü asa yapımcısı olup, asalar hakkında geniş bilgilere sahiptir. Bildiğiniz gibi Harry ve Voldemort'un asaları aynı çekirdeği paylaşıyorlar. İki asanın yapımında da Anka Kuşu olan Fawkes'un tüyü kullanılmış. Ateş Kadehi kitabının son bölümlerinde Harry ve Voldemort'un asalarının kenetlenmesi (Priori Incantatem) gibi ilginç bir olay gerçekleşmişti. Voldemort, Harry'nin bir yolunu bulup sürekli onun elinden kaçması karşısında, bu olayların gizemini çözmek için işi iyice sıkı tutmaya başladı. Ve Ollivander'ı kaçırarak asaların ne için kenetlendiğini öğrenmek ve buna karşı tedbir almak istedi.

3.Operasyon: Sihir Bakanlığı

a) Dumbledore ile fikir ayrılıkları
"Şey, o zaman başka yollarla bunu ögrenebilir miyim ona bakacagız"
"Deneyebilirsiniz." dedi Harry ilgisizce. "Fakat siz Fudge'den daha zeki görünüyorsunuz. Sizin onun yanlışlarından bir şeyler öğrenebileceğinizi sanmıştım. Hogwarts'a burnunu sokmaya çalıştı. Farkında olabileceğiniz gibi o artık Bakan değil ama Dumbledore hala okul müdürü. Sizin yerinizde olsam Dumbledore'a karışmazdım .
(Melez Prens)

Voldemort'un dönüşünü sihir dünyasına ilk duyuran Dumbledore'la sürtüşen ve bunun sonuncunda görevden alınan, Cornelius Fudge olmuştu. Scrimgeour'un bu durumu bilmesine rağmen bakan olur olmaz Dumbledore ile fikir ayrılığına düşmesi J.K.R tarafından bize verilen ilk uyarı olmuştu. Buradan anlıyoruz ki artık Dumbledore Sihir Bakanlığı üzerinde eski siyasi yetkilerine sahip değildi.

b) Umbridge ve Percy
"Ee, şey, zahmetli bir iş değil, seni temin ederim," dedi Scrimgeour. "Eğer zaman zaman Bakanlık'a girip çıkarken görülürsen, örneğin, bu iyi bir izlenim yaratır. Ve tanii hazır oradayken, Seherbaz Bürosu Başkanı sıfatıyla halefim olan Gawain Robards'la konuşmaya da bol bol fırsat bulursun. Dolores Umbridge bana senin Seherbaz olmayı çok istedigini söyledi. Eh, buçok kolay bir şekilde ayarlanabilir...
Harry, midesinin dibinde öfkenin fokurdamaya başladığını hissetti: demek Dolores Umbridge hala Bakanlıkta'ydı, öyle mi?
...
"... Unutmadım, Bakan Bey..."
Sağ yumruğunu kaldırdı. Orada, soğuk elinin tersinde, Dolores Umbridge'in ona kendi etine oydurttuğu yara izleri beyaz beyaz parlıyordu: Yalan söylememeliyim.
"Herkese Voldemort'un geri döndüğünü anlatmaya çalışırken, sizin beni savunmaya koştuğunuzu hatırlamıyorum. Bakanlık geçen yıl benimle arkadaş olmaya bu kadar hevesli değildi."
(Melez Prens)

Harry Potter'ı ortadan kaldırmak için Ruh Emicileri Privete Drive'e gönderen, Dumbledore'u kontrol altına almak için Hogwarts Yüksek Müfettişi olarak okula atanan Umbridge'nin ve Weasley ailesinin yüz karası olan Percy'nin Sihir Bakanlığındaki görevine devam etmesi herhalde kaderin cilvesi olmasa gerek.

c) Seherbazlar, Dumbledore'un Peşinde
"Scrimgeour sizin Hogwarts'ta olmadıgınız zaman nereye gittiginizi öğrenmek istedi." dedi Harry, hala sabit bir sekilde dizlerine bakarak.
"Evet, bu konuda çok meraklı," dedi Dumbledore, simdi sesi neşeliydi ve Harry ona tekrar bakmasının güvenli oldugunu düşündü. "Beni takip ettirmeye bile çalıstı. Komik, hakikaten. Beni takip etmesi için Dawlish'i görevlendirdi . Nazik birsey degildi. Zaten bir defa Dawlish'i lanetlemeye zorlanmıstım; çok büyük bir pişmanlıkla bir kez daha yaptım."
"Yani onlar hala nereye gittiginizi bilmiyorlar mı ?" diye sordu Harry, bu ilgisini çeken konuda daha fazla bilgi edinme ümidiyle, ama Dumbledore yalnızca yarım ay gözlüklerinin üzerinden gülümsedi.
"Hayır, bilmiyorlar ve senin bilmen için de dogru vakit degil. Şimdi, devam edelim mi, eger başka bir - ?"
(Melez Prens)

Seherbazların ısrarlarla Dumbledore'un peşine düşürülmesi, Sihir Bakanlığının artık yoldan çıktığının en büyük göstergesiydi.

d) Stanley Shunpike'nin Tutuklanması
"'Stanley Shunpike, popüler sihirli tasıma aracı Hızır Otobüsün kondüktörü, Ölüm Yiyen faaliyeti şüphesi üzerine tutuklanmıştır. Mr. Shunpike, 21, Clapham daki evine yapılan bir baskından sonra geçen gece geç saatte gözaltına alındı...Shunpike, bir Ölüm Yiyen mi?" dedi Harry, ilk kez üç yıl önce karşılaştığı çilli genci hatırlayarak. "Mümkün degil !"...
... Sen onaltı yaşındasın-"
"Dumbledore onaltıdan daha yaşlı ve Stan'ının Azkaban'da olması gerektigini düşünmüyor." dedi Harry " Siz Stan'ı bir günah keçisi yapıyorsunuz , beni maskot yapmak istediginiz gibi.".....
...."Evet, baskaları da insanları hapise atmadan onların gerçek Ölüm Yiyenler olduklarını kontrol etmenizin sizin göreviniz olduğunu söylüyor." dedi Harry şimdi öfkesi artıyordu. Barty Crouch'un yaptıklarını yapıyorsunuz. Asla doğru insanları yakalamadınız degil mi ? (Melez Prens)

Suçsuz Stan'in tutuklanması, Büyü Dünyasına "işte biz çalışıyoruz, Ölüm yiyenlerin peşindeyiz" imajının verilmesi için tasarlanmış oyundan başka bir şey değildi.

Stanley Shunpike"Hala Stan Shunpike'ı ellerinde tutuyorlar değil mi?" diye sordu Harry.
"Korkarım öyle," dedi Mr. Weasley. " Dumbledore'un Stan hakkında Scrimgeour'a doğrudan başvurmayı denedigini biliyorum ... Demek istiyorum ki onunla gerçekten görüşen herkes onun bu mandalina kadar Ölüm Yiyen olduğunda hem fikir olur... (Melez Prens)

Dumbledore'un bu olaya el atmasına rağmen çaresiz kalmasıda, olayların hangi boyuta geldiğini anlamamız açısından biraz manidar değil mi?

e) Harry Potter'ın Sorgulanması
... " Dumbledore neyin peşinde " dedi Scrimgeour kabaca. " Hogwarts'ta olmadıgı zaman nereye gidiyor ?
"Hiçbir fikrim yok." dedi Harry
"Eğer bilseydin de bana söylemezdin" dedi Scrimgeour "değil mi"?
"Hayır, söylemezdim." dedi Harry...
...." Seninle okuldan gittigi ve öldügü gece verdigi söz "
"Kimin sözü?" dedi Harry.
"Dumbledore öldükten sonra birisi bir Ölüm Yiyen'i Kulenin tepesinde sersemletti. Orada iki süpürge vardı. Bakanlık ikiyle ikiyi toplayabilir Harry."
"Bunu duyduğuma memnun oldum "dedi Harry."Şey oraya Dumbledore ile gittim, orada yaptığımız benim işimdi. Dumbledore başkalarının bilmesini istemiyordu ."
"Böylesi bir sadakat takdire değer tabiî ki " dedi Scrimgeour öfkesini zorlukla dizginleyebiliyor gibi görünüyordu. "Ama Dumbledore gitti, O öldü."
Kendi kendisine gülümserken "Okulda ona sadık hiç kimse kalmadığı zaman Dumbledore okuldan gitmiş olacak" dedi Harry. (Melez Prens)

Sihir Bakanının Sene Boyunca Karanlık Tarafa Karşı Hiç bir operasyonda bulunmaması, Üstüne Üstlük Harry Potter'ı Dumbledore'un ne işler çevirdiği konusunda ısrarla sorgulaması ve cevap alamayınca sinirlenmesi, Aslında Sihir Bakanın Kimin İçin Çalıştığının en önemli göstergesidir.

Voldemort, Scrimgeour'u Sihir Bakanı yapma sözü vererek Amelia Bones'ı Ortadan Kaldırdı.

Scrimgeour;
-Umbridge ve Percy'i görevde tutarak Sihir Bakanlığının kontrolünü Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ndan uzaklaştırdı.
-Dumbledore'un peşine Seherbazları göndererek, efendisi için bilgi toplamaya çalıştı.
-Stan'ı tutuklatarak Büyü Dünyasını, efendisi adına oyalamaya çalıştı.

Voldemort'un Karanlık Sihir Bakan,ı elinden geldiğince görevini yapmaya çalıştı. Ancak Dumbledore olan olayların farkındaydı. Scrimgeour'un Harry ile görüşmesini sürekli engellemeye çalışarak herşeyin farkında olduğunu kanıtladı. Şu an alenen bir savaşın içinde olduklarından dolayı cepheyi daha fazla genişletmeme adına sessiz kalmayı tercih edip Harry'e Hortkulukların varlığını Hermione ve Ron dışında kimseye anlatmamasını söyledi.
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
Teori: Voldemort'un Karanlık Bakanı Left_bar_bleue1000/1000Teori: Voldemort'un Karanlık Bakanı Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics