Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teori: "Snape, Şeytanın Teki !"

Teori: "Snape, Şeytanın Teki !" Empty Teori: "Snape, Şeytanın Teki !"

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:25 am

Sıklıkla MuggleNet'in başmakalelerini ve köşelerini okuyorum. Çoğu kez kitapların ince ayrıntılarıyla oyalanıyorum ve özellikle aynı derecede yaratıcı teorileri destekleyenleri inceliyorum, ki bazen belirsiz oluyorlar. Bu belirsizlikler sıklıkla sürerken, daha önce cevap yazma konusunda kendimi kışkırtılmış hissetmemiştim çünkü son analizlerin aceleyle çıkarılmasına neden olan bu kitap sevgisine saygı duyuyorum (ve karakterlere de...). Bununla beraber, son günlerde "Snape'in masumluğu" konusunda yapılan teşebbüsler beni cevap yazma zorunluluğunu hissettirerek derinden üzmüştür.

Bunu kısaca ve abartma amacım olmadan söylüyorum, Snape'in masumluğunu kanıtlamak yönündeki bu ihtiyacın, kitabın kendine has özelliklerine ve hikaye içinde ölmüş olan çeşitli karakterlere, ki bu Dumbledore'u da kapsıyor, hakaret olduğunu düşünüyorum. Kanıt olarak da iki delilim/noktam var.

Cinayet, Soylu Bir Hareket Değildir.

Dumbledore cinayet işlemenin bir adamın ruhunu yok etmek demek olduğundan söz eder. Temel kanunlar ile temel olmayan kanunların içinde hangi seçimin iyi ya da kötü olduğunu anlayabilecek yeterince kanıta sahibiz. Kötü olanlar, bunun sonucuna/değerine aldırmıyorlar. Örneğin, Harry'nin bir başka yeteneği olan sevmek, onun cinayet işleme olasılığından, kendi ölüm olasılığı kadar korkutmuştur.

Bunun bir başka örneği: Harry, Lupin ve Sirius'u, Pettigrew'u öldürmekten alıkoyuyor, Pettigrew böyle bir cezaya layık olmadığından değil, ama babasının en iyi arkadaşlarının katile dönüşmelerini istemiyor.

Bu sebepten, ben, <özellikle bu kitaplardaki politik olaylar ışığında> Dumbledore'un, ne Malfoy'u ne de Harry'i korumak için kendisini öldürmesini Snape'den istediği yolundaki her iddiaya şiddetle karşı çıkıyorum. Evet, Dumbledore Harry'i ya da Malfoy'u kurtarmak için kendi hayatını feda edebilirdi, ama aynı zamanda aynısını Snape'in de yapmış olmasını dilerdi. Tıpkı Malfoy'u korumak için her çareye başvurduğu gibi, (bu sadece Molfoy'un planlarını bildiğini gizlemesini kapsamıyor, aynı zamanda Malfoy'un bir katile dönüşmesine de engel olmak var arasında!), Snape'in katil olmayı seçmesini istemezdi. Cinayet soylu bir davranış değildir, asla da olmayacaktır.

Tekrar Rowling'in kahramanını işaret etmek istiyorum: Harry. Onun eşsizliği, ki o zamanlarda eşsiz olmak daha çok talihsizliktir, ona haksızlıklar yapıldığı halde, hiçbir zaman karanlık sanatları öğrenmeyi seçmez! Acının ve nefretin kendisini tüketmesine izin vermez.

Kendini Koruma

Kendini korumanın Slytherin mensuplarının karakteristik özeliğinden durmadan bahsetmiştik. Zor bir kararla karşı karşıya kalındığında, bunlar özellikle ölüm ile yaşam hakkında oluyor, çoğunlukla kendi kellelerini kurtarmayı seçiyorlar. Slughorn'un karakterinin de buna benzer bir şey barındırdığını düşünüyorum. Onda, Slytherin binasının kendini yükseltme ve koruma özelliklerinden daha az zarar veren versiyonu var. Slughorn, değerli materyeller için; ün ve para için pazarlık edebilir. Snape ise kendini ünlü iki büyücü sayesinde, aynısını yaparak kendini sevdirmeye çalışır, ama bu güç sonra onu intikam alma ihtiyacına yöneltti.

Evet, bu yüzden, Narcissa, Bozulmaz Yemine, Malfoy düşerse onun görevini tamamlama talebini eklediğinde Snape'in eli "seğirdi". Ama bana bu seğirme, onun oldukça güvenli ikili ajan pozisyonunun tehlikede olduğunun bilincinde olmasından kaynaklanmış gibi geliyor... Kendini feda etmesinden ziyade, bu Voldemort'a olan bağlılığını kesin olarak ilan etmesine yol açtı. Harry'yi kurtarmak için canlarını veren Lily ve James'in aksine Snape, Malfoy'u korumak için canını vermek istemedi! Tamam, Malfoy'u korumak için ÖLDÜRDÜ ama onun biricik kaygısının kendi hayatı olduğunu düşünüyorum.

Rowling'in bu olayı anlamamız için bize yeterli bilgiyi verdiğini düşünüyorum. Melez Prens kitabı bir anahtar. Bu kitap sayesinde Snape'i kavrayacağız. Yıllarını, gizlilik içinde, sihir yeteneklerini geliştirmek için harcamıştı. Diğerlerine zarar vermenin, küçük düşürmenin ve tıpkı kendisinin de sakladığı gibi, başkalarının sakladığı sırlarını öğrenmenin de kapsadığı yetenekler bunlar! Hem onu tanımak hem de korkutmak için güç isteyen Voldemort'tan farklı olarak (Günlük tarafından kanıtlandığı üzere!!), Snape bunu gizlenerek tam anlamıyla başarır. Bellatrix ve Narcissa'nın önündeki "seğirmesi", derin korkusunun keşfindendir!

Seçenekler

Netice olarak, Snape'in Dumbledore'u öldürmenin yanı sıra bir sürü seçeneği olduğunu dikkate almak gerek!! Şunları yapabilirdi;

1) Bariyerleri kırarak Yoldaşlık üyelerinin kendisini desteklemelerine izin vermek,

2) Dumbledore'u eski gücüne kavuşturmak ya da asasını tekrar ele geçirmek (Accio Dumbledore'un asası gibi...)

3) Ölüm yiyenleri sersemletmek ya da onlara Dumbledore'un çevresinde meydan okumak

4)Harry'i serbest bırakmak (eğer bir editörün öne sürdüğü gibi Harry'nin orada olduğu sonucunu çıkarmışsa!)

Bu seçeneklerin herhengi biri Dumbledore'u kurtarabilir miydi bilemeyiz ama şundan eminiz ki bunların hepsi de bozulmaz yeminin kırılması için Snape'in ölümüyle sonuçlanmak zorundaydı. Onun seçimi -öldürmek- tam olarak, o anda yapılmış olsa da (Gerçi bundan şüphe duyarım, Flitwick'i görmesi çok şaşırtıcı) onun birincil alakasının kendi hayatı olduğunu açığa vuruyor ve kendini feda etmemin yerine Voldemort ile açıkça müttefik olmayı istiyor!

Dürüst Dumbledore

Ben hala bu hikaye yüzünden meydana gelen ölüm sayısından dolayı şaşkınım ve özellikle Snape'in ihaneti beni çok üzdü! Kendime "Tanrım! Bu sadece bir kitap!" demekten alıkoyamıyorum. Ama, insanlara güvenmeyi tercih etmenin ne basit ne de kolay olduğunu bilmemin bayağı huzursuz edici olduğunu düşünüyorum, ama biz bunu şerefimiz ve sevdiklerimiz için yaparız. Rowling'in durmadan gösterdiği gibi, Dumbledore Snape hakkındaki kötü sözleri duymayı reddederek trajik bir hata yaptı.

Ama, çılgınca Dumbledore'un haklı olduğunu kanıtlamak için herhangi parçalanmış bir delil aramaktansa, desteklediği için saygı duymayı tercih ederim. Her şeyden önce, Snape hakkındaki yanlış düşünceleri dışarı attı, şüphesiz, daha dürüst, sevgi dolu ve nazik biri olması yönünden teşvik ettiği/meydan okuduğu insanlardan da anlaşılacağı gibi, bir çok defa haklı çıktı. Gelin bunu bir düşünelim; bu nedenle Malfoy'a meydan okudu, daha önce işlenen cinayetler hakkındaki tartışmalar gibi, ben böylesine bir güvenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Dumbledore'un Snape'in katilin tekine dönüşmesini istemeyeceği gibi, o her birimizin diğerlerine içten gelen bir inançla güvenmemizi isterdi! Dumbledore'un Harry'e durmadan hatırlattığı gibi, orada ölümden çok daha kötü alınyazıları var.

Ben, onu Snape'in içindeki dürüst yanı bulmaya çalıştığı için şerefini lekeleyemezdim/şerefsizlikle suçlayamazdım!
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
Teori: "Snape, Şeytanın Teki !" Left_bar_bleue1000/1000Teori: "Snape, Şeytanın Teki !" Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics