Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teori: Harry Potter ve Melez Düşman

potter - Teori: Harry Potter ve Melez Düşman Empty Teori: Harry Potter ve Melez Düşman

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:22 am

Son zamanlarda okuduğum ve hayran kaldığım Machiavelli'nin kitabındaki B.S. Texon'un şahane makalesinde, aklım Snape'in yoluna takıldı: Öyle bir yol ki ne Dumbledore'un ne de Voldemort'un sonu gibi değil, sadece kendi sonuna göre başarıya ulaşmak (Spinner's End gibi mi?) Snape'i gerçekten, Romalıların "Severus"u gibi, Machiavellian'nin terimleriyle düşünmeye başladım.

Machiavelli'nin haberlerinden sonra, ben de Snape'in şaşırtıcı başka yanlarıyla ilgili olarak uzun uzun düşünmeye başladım. Kitapların hepsinde ilgiyi esas olaydan çekip başka konular üzerinde yoğunlaştırmak için ortaya atılan en az bir ana olay, (Snape/Quirrel, Draco/Riddle, Sirius/Pettigrew, Bagman/Junior Crouch/Deligöz Mody, Zacharias Smith/Marietta Edgecombe, Slughorn/Snape) ve genellikle ana olaydan daha küçük diğer olaylar var (Harry'nin Sırlar Odasında Sltherin'in olası varisi olması, Croockshanks'in Azkaban Tutsağı'nda muhtemel suçlu gözükmesi vb..), ve bizim yağlı saçlı iksir hocası da buna belirli bir örnek. (Büyülü Taş/Felsefe Taşı'ında, ilk okuyuşlarında Snape'in suçlu olmadığına tamamen ikna olmamış hiç kimse yoktu). Rowling, büyük ve uzun süren serilerde olduğu gibi, ortada birden fazla sebebin olduğunu söyledi. Onun bu kafa karıştırıcı olaylara olan sevgisi göz önüne alınırsa, bu tür bir ana olay, serilerinde de ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

Ben Rowling'in, tabii ancak ve ancak Machiavelli'nin Texan tarafından ele alınmış haberine ve Rowling'in bol ve birbiriyle uyumlu olaylarına dayanarak, Snape'in baş düşman olarak ortaya çıkmasına zemin hazırlayan olaylar hazırlanırken, nitekim Büyülü Taş/Felsefe Taşı'nda Quirrel'de tam zıt şekilde olduğu gibi, Voldemort'un baş düşman olduğuna inanmamız için bunu maksatlı olarak kurguladığını düşünüyorum.

Gelin buna tarafsız bir şekilde bakalım: Voldemort'un birincil düşman olduğunu varsayalım. Tabii ki öyle olmalı! Bunu ilk günden itibaren biliyorduk! Potter'ları öldürmek için Godrics Hollow'a giden, Harry'ye yara izini veren ve tüm hikaye boyunca hareket halinde olan tek kişi Voldemort'du! Ama, durun bir dakika!Bundan önce ne olmuşdu acaba? Trelawney, Snape'in kolaylıkla kulak misafiri olduğu kehaneti Dumbledore'a verir. Snape de bu bilgi parçacıklarını Voldemort' a söyler, Voldemort Godric Hollow'a yollanır ve orada da düşer! Hmm... Snape şimdi, Voldemort değil, olaydaki esas kişidir. Snape aynı zamanda Harry'nin ailesinin ölümden sorumludur (Dumbledore'un değil de, Harry'nin bakış açısıyla). Ve Snape şimdi, çağın en güçlü büyücüleri olan (her ne kadar beklenmedik ve geçici olmasına rağmen) Voldemort'un düşüşünden ve Dumbldore'un ölümünden sorumlu olmuştu.

Böylece günümüze gelirken, (1.-6. kitaplar) bunu görürüz... veya eylemlerini görürüz... Snape, Voldemort'a karşı Dumbledore ve Harry'le birlikte oyun çeviriyor. (5. ve 6. kitapta daha çok fark ediliyor bu), tıpkı büyücü satrancındaki piyonlar gibi. Ve yine Snape 7. kitapta mümkün olduğunca avantajlarının hepsini kullanarak (Hortkulukları bulmak gibi...), Harry'le birlikte Voldemort'a karşı oynayacak, ta ki açığa çıkabileceği yere gelene kadar. (Örneğin, Sawyer'ın Jack ve Lock'la, "Kayıp" ın gösterişli bir bölümünde, diğerlerine karşı oynadıkları ve tüm silahları çaldıkları bölümü düşünün. Sawyer Snape'in güneyli yakışıklı Muggle ikiz kardeşidir.

Harry'nin Voldemort'tan korktuğu kesinleşir ve şimdiye dek her bir kitap, Voldemort'un veya onun takipçilerinin kozlarının paylaşımıyla biterken, Harry ve Snape arasındaki gerilim düzenli, ince ve her defasında daha derinden tırmanır. Harry ve Snape arasındaki ilişki son derece kişiseldir. Neredeyse her gün biri diğerini daha yakından görür ve konuşurlar. Aralarındaki kin öylesine ısrarla ve durmadan büyür ki, tıpkı kansere benzer. Böylece, Harry ve Voldemort kehanetin dediği gibi Godric Hollow yoluyla kendi muharebelerine kilitlenir ve her yıl korkunç kazalar meydana gelirken, ben en önemli ve tehlikeli olayın Harry'in Snape'e karşı hissettiği kin olduğunu iddia ediyorum: Voldemort'u ailesinin üzerine saldırtan Snape, Dumbledore'u öldüren Snape, Ölüm Yiyene dönüşmesini gerçek anlamda durdurmayan Snape, Sirius'u zorlayarak saklandığı yerden ölümüne çıkaran Snape, "Melez Prens" görünümünde ona ihanet eden Snape, Hogwarts'da, okulun ilk gününden itibaren gözlerini onda ayırmayıp alay eden, küçümseyen, küçük düşüren ve hakaret eden Snape, Harry'nin nefret ettiği her şeyi simgeleyen Snape. Genellikle "büyük şeyler", sayısız küçük suça oranla daha kolay atlatılır.

Ama asıl son nokta buradadır: Jo bizzat kendi belirtiyor:

"Harry-Snape ilişkisi şu anda, Harry-Voldemort ilişkisine göre daha kişisel."

Bu teorinin tartışılmaya müsait olduğunu biliyorum çünkü varsayımlarımızın hepsiyle çelişiyor. Bu yüzden, gelmesi muhtemel bazı tepkileri tahmin etmeye çalıştım ve onlara burada cevap verdim:

1) En duygusal reaksiyonun şu olduğunu düşünüyorum: "Hayır! Yanlış düşünüyorsun! O Voldemort olmalıydı! Bu öyle açık ki tartışmaya bile gerek yok!"

Pekala, eğer benim delilimi dürüstçe düşündüysen ve hala mantıken Voldemort'un esas düşman olduğunu düşünüyorsan, bunu yapmakla da haklısın, eminim kampında senin gibi düşünen diğerlerini bulabilirsin. Eğer bu sadece, düşünmenin yeni ve farklı bir yolu olduğu için böyle düşünüyorsan, zinde bir zihinle teoriyi yenide gözden geçirmeni isteyebilirim .Eğer hala "Hayır! Bu olmuş olamaz!" diye çığlık atıyorsan bunun sebebi yeni paradigmalarla baş edemiyor olmandandır, hiçbir mantık ve sebep senin fikrini değiştiremeyeceği gibi ben de zamanımı bunu deneyerek harcamayacağım.

2) Kehanet açıkça Voldemort ve Harry'yi şuna mahkum etmiştir: "biri diğerinin elinde ölmelidir"

Bunun benim teorime karşı çıktığını düşünmüyorum. Orada kehanetin koşullarını yerine getiren bir sürü yol olabilir. Voldemort'u dışarı at ve final bölümlerinde çarpışmaları için Harry ile Snape'i canlı bırak! Dikkatini Rowling'in olağandışı ve son derece hayecanlı örneklerine çekmek istiyorum! Örneğin; Azkaban Tutsağın'da, iki tane heyecanlı örnek mevcut; birincisi Bağıran Baraka, ikincisi de zamanda geriye gitme! Melez Prens'te de iki örnek var; ilki mağarada, ikincisi kulede geçiyor. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ndaki örnek ise 150 sayfa uzunluğunda olup Umbridge'in ofisinden Sihir Bakanlığı'na dek uzanır! İşte çifte bir örnek; birincisi Voldemort'la kozlarını paylaşma; ikincisi de Snape ile kozlarını paylaşma.. ki bu hiç de olağan dışı değil!

Henüz hiçbir şey üzerine galeonuna bahse girmek istemem ama bu da benim 7. kitabın sonunu nasıl gördüğümle ilgili: Harry Voldemort ile büyük savaşını yapar, Voldemort'un mağlup olduğu yer, (Ne olabileceğine dair spekülasyon yapmak istemiyorum; eğer Harry kazanırsa, eğer Voldemort mağlup olursa gibi...) ve ben Snape'in Harry'i bunu yapması için kışkırttığını görebiliyorum. (Hatırlayın, Snape ne Voldemort'un ne de Harry'nin tarafında, bu yüzden her iki tarafta da oynayabilir, tabii sadece ama sadece kendi avantajınaysa!

Voldemort'un gitmesinden sonra, Harry yeniden rahatça nefes alabileceğini düşünür ve –POW- ve Snape ile savaş başlar! Bu ikinci heyecan ve adrenalin Harry'i zorlar ve...

Harry'nin bu savaşı nasıl kazanabileceğine dair hiçbir fikrim yok çünkü Melez Prens'te onun Harry'i neredeyse nasıl kahvaltı niyetine yediğini gördünüz. Ama Harry bizim kahramanımız ve ben eminim ki o bunca akla, yeteneğe ve sadık dostlara sahip olduğu sürece Harry galip gelecek ve bazı karakterlerde daha iyi bir yaşam için hayatta kalacaklar!
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
potter - Teori: Harry Potter ve Melez Düşman Left_bar_bleue1000/1000potter - Teori: Harry Potter ve Melez Düşman Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics