Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sırlar Odası hakkında

Sırlar Odası hakkında Empty Sırlar Odası hakkında

Mesaj tarafından HarryPotter Paz Ara. 02, 2007 5:08 am

Sırlar Odası hakkında

Arkadaşlar bu yazı tam bir fikirler yumağıdır aradan bir sürü fikirler yumağı çıkıyor umarım seversiniz…
1)Dumbledore’un bakış açısı
Her zaman jk bizi dumbledore’un bakış açısıyla ters köşeye yatıracağını düşünüyorum bu yüzden dumbledore’un söylediklerine çok fazla itimat göstermem.Şimdi dumbledore’un kendimce 2.kitapta hata yaptığını düşünüyorum nasıl mı?şimdi senenin başına dobby harry’nin yanına geldi ona harry’nin tehlikede olduqunu söyledi.Senenin devamında da sırlar odası açıldı,dumbun bize söylediği luciusun kendi emmelleri için-mr.weasleyi işinden ettirmek bunun içinde ginny weasleyi zan altında bırakmak için-günlüğü harcadıqını söyledi.Ama ozaman harry bu tehlikenin neresinde?dumbledore’a göre amaç zaten ginny üzerinden gelişiyor ama dobbynin harry’i uyarma sebebi harry’nin tehlike altında oluşuydu.dumba göre lucius weasleylere saldırdı ama dobbye göre tehlike altında olan harrydi,yazının devamında bunu dahada açıcam.

2)dobby yalnız mı?
Dobby’nin tek başına bütün güverrcinleri durdurmak bir cin için fazladır kesinlikle bu yüzden ben uzun zamandan beri dobby-aslında-2.kitapta-yalnız-değildi fikri üzerinde yoğunlaşıyorum.şimdi 2.kitabın başından başlayalım;dobby harry’nin baykuşlarını durdurup mektupları alır ki umbridge—bir bakanlık elemanı—bile baykuşu talan etmeden bu işi başaramamıştır.Bu iş dobby için çok büyük.ikinci olarak harry’e önce övgüler yağdırır sonrada onun çok büyük bir tehlikede olduğunu söyler.Önce harry hakkında bu kadar sevgi dolu olması ve durmadan –dobby harry hakkında çok güzel şeyler duydu—demesi çok ilginç özellikle malfoyların evinde.Dobby evden çıkıp başka insanlarla sosyalleşemeyeceğine göre malfoylarda pottersever ve dobbye bu baykuşlar ve yılın devamındaki olaylarda yardım edecek biri-yada iki kişi-var.Öncelikle ağzımda gevelemeden söyleyeyim Snape ile malfoylar arasında anne tarafından akrabalık olduqunu düşünüyorum böylece snape dobby üzerinde söz sahibi olabilir ona emir verebilir dobbynin bilgileri söyledikten sonra kafası ordan oraya vurması kendine verilen 2 emrin çelişmesi sonucu olabilir bence dobby kesinlikle harry’e hiçbirşey söyleyememeliydi ama o önce söyleyip sonra kendini cezalandırdı.Ancak dobbye hakkında söz sahibi olmazken sadece dobbyi etkisi altınada almış olabilir snape sonuçta o yetenekli bir büyücü…Snape’in akraba olabileceğini şuna dayandırıyorum snape iyi- yada snape kötü teorilerininin ikisinde de 1-2-3-4 yıllarında dumbledore için çalışıyordu ve ona baqlıydı ve buna rağmen karanlık lordun en büyük destekçilerinden olan bi aileyle bağlarını neden koparmadı?ilk ihtimal narcissaya duyduğu platonik aşk olabilir diye düşündüm anca snape ile malfoylar akrabadır fikri daha mantıklı geldi.

3)Luciusun gerçek amacı ne?
Luciusun gerçek amacı weasleyler değildi.lucius en başından beri voldemorttan pek haz etmiyordu onun emri altında çalışmaktan hoşlanmıyordu lucius sadece güç peşinde koşuyordu aslında ama voldemort onları yönetiyordu onlara güç vermiyordu.Voldemort gücü kaybedince bütün ölümyiyenler sinekler gibi dağıldı.Lucius fırsat bu fırsat dedi ve voldemort olmadan hepsini bir bayrak altında toplamaya çalıştı kendi bayrağı ama bunu başaramadı zaten bu imkansız bişey oda ne yaptı herkezi beceriksiz bi çocuqun bayrağı altında toplamak ama herkez ona tapıyor ve onun çok güçlü olduğuna inanıyordu,luciusta bunu kullanmak istedi herkeze harry’nin karanlık lorddan bile güçlü olduğu massallarını anlattı onun ne kadar büyük bir büyücü olduğunu ve…slytherinin varisi olduğunu….işte orda akan sular duruldu,ama ölümyiyenlerin hepsi bu masala inanmadı tabii onun içinde sırlar odasını açacak kudreti ginnye verdi okuldaki en karanlık çocuk harrydi bir şekilde onun olaylara karışmasını sağlayacaktı..

4)dobby’le Snape paralel..

Şimdi dobby 2.yılda neler yaptı;
1)baykuşları durdurdu
2)tren 9.15 in yolunu kappattı..
3)bluddger saldırısını yaptı..

Şimdi baykuşları durdurabilmesi komedi gibi geliyor bakanlık bile bunu yapazken yardımsız olması mümkün deqil..
Peronlara geçiş yolunu kapatmasıda inanılmaz bir olay bir ev cini bunu nasıl yapabilir yahu..
James potter bile snitchi aşırıyorsa çalması gerekiyorsa dobby bludgeri nerden buldu..
"Ne demek yani senin Bludgerin? james bile quiidict oyuncusu olmasına rağmen snichi aşırması gerekiyorsa dobby onu nerden buldu buda ona gösterilen yardıma işerettir..
Şidi gelelim dobby—snape paralelliğine;snape’in sene başına harry’i attırmaya çalışmasına;2.yıldan başka onu attırmaya çalıştığını hatırlamıyorum sonuçta o kehaneti biliyordu..ama şimdi dobby attırmaya çalışında iyi niyetli ama salak ev cini snape attırmaya çalışınca hep-kötü-niyetli-pislik yorumları yapılıyor.Sonra bir yerde snape ile dobby çelişiyor..dobby bludgeri büyüledikten sonra bi saldırı daha gerçekleşiyor harry olay yerinde bulunuyor snape harry’nin doğruyu söyleyene kadar quidict takımından atılması gerektiğini söylüyor.olay o kadar saçma ki snape’in harry’nin takımdan atılmasını istemesi zaten olay yerindeki herkez öneriyi aşşaqılayıp saçmalığını söyledi.Ama neden snape harrynin takımdan çıkmasını istedi çünkü dobbynin yapacağı saldırıdan haberdardı.Bu noktada çok durdumki eminim snape harry’e yapılacak saldırıyı biliyordu.(kimbilir belki kahindir=))şimdi Bu noktada Snape’in aslında dobby üzerinde kesin bir hakimiyeti olmadıqını çıkarabiliriz,belki snape dışında dobby’e emreden harry’nin yaralanmasını ölümünden daha önemsiz gören 3.bir kişi daha olabilir.

4)snape’in draconun kulağına fısıldaması

Okulda harry’nin slytherinin varisi olduqu dedikodusu alıp başını gitmişti.Lucius her saldırıda dahada güçleniyordu çünkü harry’nin varis olduquna artık kimsenin şüphesi kalmamıştı.Ama snape biliyordu harry slytherinin varisi deqil…Bunu ispatlayacaktı snape,şimdi 2.yıldaki duelloya geri dönelim..

Snape, Malfoy'un yanına geldi, eğildi ve kulağına bir şeyler söyledi. Malfoy da pis pis güldü. Harry kaygıyla Lockhart'a bakarak, "Profesör," dedi, "o engellemeyi bana gene gösterir misiniz?"

Snape haryynin slytherinin varisi olmadıqından emindi,bunu ispatlamak istiyordu ve bunun için dracoyu kullandı burda dracoya yapması qereken büyüyü söyledi ama jk o kısmı unutmamız için harryle lochart arasında geçen saçma dialoglar koydu..Şimdi draco yılanı çıkaracak harry’de apışıp halacaktı böylece herkez ne diyecekti sırlar odasını açmak için yılanı kontrol etmek gerek harry ufacık yılanı kontrol edemiyorsa basiliski nasıl etsin(ölümyiyenler basiliski biliyordur diye tahmin ediyorum)..

Malfoy asasını hemen kaldırıp böğürdü, "Serpensortia!"
Asasının ucu patladı. Donakalan Harry, ucundan uzun, kara bir yılanın fırlayıp ikisinin arasında küt diye yere düşmesini, sonra da saldırmaya hazırlanmasını izledi. Kalabalık çığlıklar atarak hızla geri çekilip yer açtı. Harry'nin öfkeli yılanla göz göze, hiç kıpırdamadan duruşunun manzarasından çok hoşlandığı belli olan Snape, tembel tembel, "Kıpırdama, Potter," dedi. "Ben onu hallederim..."

Bingo!!!snape az kalsın başarılı olacaktı harry yılna karşı hiçbir hakimiyet gösteremedi,locart aptallık etmese snape başarılıda olacaktı..

Şimdi Snape bile Harry'ye beklenmedik bir şekilde bakıyordu: Bu hesapçı bir bakıştı, Harry bu bakıştan hiç hoşlanmadı.

Snape’te çok şaşırdı ama lehine çevireceği durumu aleyhine çevirdi,artık herkez biliyor harry çataldil ve büyük ihtimal slytherinin varisi…

Şimdi yazıyı bitirmek zorundayım ama aklıma başka fikirler geldikçe bu konunun altına yazarım..sonuç olarakta bir içsel bir tahmin yapmak istiyorum bi ihtimal RAB malfoylarla akraba olan bir ölümyiyen olabilir,aslında eqer dobby harry hakkında iyi şeyler duyduysa ya konuşma snape—dobby arasında qeçmiştir yada snape—3.kişi yani R.A.Barasında..çünkü dobbynin hogwartsta snape’i dinlememesi harry’i düşünen 2.biri olduqunu qösteriyor yada dobbynin tam olarak snape’e bağlı olmadığını…
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
Sırlar Odası hakkında Left_bar_bleue1000/1000Sırlar Odası hakkında Empty_bar_bleue  (1000/1000)

http://hptr.realbb.net

- Similar topics