İksir Dersi

Aşağa gitmek

İksir Dersi

Mesaj tarafından HarryPotter Bir Ptsi Ekim 08, 2007 11:00 am

“Bilimin püf noktalarını, iksir sanatını öğrenmek için buradasınız. Burada öyle saçmasapan asa sallamak olmadığı için, çoğunuz bütün bunların büyü ile alakası olmadığını sanacaksınız. Buğular saçarak usul usul kaynayan kazanın güzelliğini, beyni büyüleyerek, duyguları tutsak ederek insan damarlarından süzülen sıvıların ince gücünü anlamanızı beklemiyorum… Size ünü şişelemeyi, zaferi imbiklemeyi, ölümü bile durdurmayı öğretebilirim…”
Severus Snape, Felsefe Taşı (İksir dersi)İksirler, bir sürü içeriği belli kurallar doğrultusunda bir kazanda karıştırarak elde edilen büyülü sıvılardır. Bu karışımlar genellikle etkilerini gösterebilmeleri için içilmesi gerekir. Bu içerikler sıradan şeylerden fantastik garip şeylere kadar birçok çeşidi içerebilir ve bazı iksirlerin yapılması için gerekli prosedür çok karmaşık, zaman alıcı olabilir. Profesör Snape Harry’nin doğduğu yıldan başlayarak Melez Prens kitabına kadar Hogwarts’ın iksir ustası olarak kalmıştır. Horace Slughorn 6. kitap itibariyle bu görevi devralmıştır. İksir sınıfı, soğuk zindanların içindedir.

Bu yazımız boyunca karşılaşacağınız iksirleri, terimleri ve ne işe yaradıklarını “İksir Ansiklopedisi” bölümünden öğrenebilirsiniz.

İlk Yıl
Öğrenciler, Yanık İksiri (boil cure potion) gibi basit büyüler yapılmıştır. Final sınavında “Unut beni İksiri” (Forgetfulness Potion) yapmışlardır.

İkinci Yıl
Bu yılın müfredatı “Saç Uzatma” ve “Büyütme İksirleri”ni kapsamaktadır.

Üçüncü Yıl
Bu yıl “Küçültme, geriletme iksiri” müfredatlarına eklendi. Bu sayede asit yeşili bir iksir elde ettiler. Bir şeylerin ufalmasına yada bazı şeylerin gençleşmesine neden oldu.

Dördüncü Yıl
Bu yıl panzehirler üzerine çalıştılar. Birçoğu işlerinde büyük gayret gösterdi çünkü Snape, Noel öncesi bir öğrenciyi panzehirinin işe yarayıp yaramadığını görmek için zehirleyebileceğini ima etti. Ayrıca bu yıl kişinin daha rahat düşünmesine neden veren “Akıl keskinleştirici” iksirler üzerine çalıştılar.

Beşinci Yıl
Bu yıl SBD düzeyindeki “Barış Yudumu” iksiri yaptılar. Bu sayede kullanan kişinin sinirlerinin yatışmasına yol açan bir iksir elde ettiler. Ayrıca “Kafa Karıştırma” iksirleri, Çin Lahanası üzerine bir ödev yazdılar.

Altıncı Yıl
Yaşam iksirleri üzerine bir araştırma yaptılar.

Yedinci Yıl
Bu yılla ilgili henüz bir detay bulunmamaktadır. Ancak bu yıl öğrenciler FYBS sınavlarına hazırlık yapacaklardır.


Araç-Gereçler

* Bir kazan
* Bıçak (Azkaban Tutsağı)
* Havan ve havan döveceği (Ateş Kadehi)
* İksir yapım takımı (Ateş Kadehi)
* Ölçüm için pirinçten ölçekler

_________________
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 649
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 04/09/07

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
1000/1000  (1000/1000)

Kullanıcı profilini gör http://hptr.realbb.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz