:::: ÇOCUK MUTANT NİNJA KAPLUMBAĞALARIN DOĞUŞ HİKAYESİ :::

Aşağa gitmek

:::: ÇOCUK MUTANT NİNJA KAPLUMBAĞALARIN DOĞUŞ HİKAYESİ :::

Mesaj tarafından HarryPotter Bir Cuma Kas. 02, 2007 3:17 am

Çocuk Mutant Ninja Kaplumbağalar yaratıldığından beri, Michelangelo(Mikalajelo), Leonardo, Raphael(Rafael) ve Donatello bir komedi klasiği haline geldi.

Kevin Eastman ve Peter Laird, Kaplumbağaların yaratıcıları olarak, 1984 yılında ilk siyah-beyaz Ninja Kaplumbağalar komedi kitabını 1,200$ ' a yayınladılar. Onlar sayesinde kaplumbağalar yer altından çıkarak dünya çapında bir hit haline geldi. En azından, bunun çılgın ve vahşi bir yükselme olduğunu söyleyebiliriz.

1983 yılında uzun bir çalışma gününden sonra, Kevin ve Peter, Peter'in evinde televizyon seyrediyor ve skeçleme yapıyorlardı. kendilerini eğlendirmek ve güldürmek amacıyla çizgi film (karikatürler) çizmeye başladılar. o yıllarda, Peter editörel çizim ve reklam resimleri konusunda başarıyla uğraşırken, Kevin aşçılık ile uğraşıyor ve boş zamanlarında komik eğlencelikler çiziyordu. Akşamın ilerleyen saatleriyle beraber, Kevin iki ayaklı ve kollarında bir savaşçı gibi aletlerin sarılı olduğu bir kaplumbağa çizdi ve ona "NİNJA KAPLUMBAĞA" adını verdi. Peter, bu fikirden yola çıkarak "Neden Çocuk Mutant Ninja Kaplumbağa (TMNT)" olmasın diye sormasıyla beraber, efsane doğdu.

Eastman ve Laird Çocuk Mutant Ninja Kaplumbağalar fikrini çok sevdiler ve skeç kitaplarında bunun için boşluk bıraktılar. İki yaratıcı yazarımız, Frank Miller'in Daredevil ve Ronin serilerinde ve komik eğlenceliklerinden esinlenerek bir başlanası (doğuş) hikayesi yazdılar. Bu yalnız Çocuk Mutant Ninja Kaplumbağa, Splinter isimli bir mutant farenin önderliğinde Dört su kaplumbağadan oluşan bir grup haline geldi. Kevin ve Peter her biri için değişik bir kostüm tasarlamış fakat tek bir kostümde karar almışlardır. Her bir Ninja Kaplumbağa bir Rönesans devri sanatçısının ismini almıştır.

Kevin bunu "Japon savaş metodlarını bilmelerine rağmen kahramanlara japon isimleri vermek istemedik, çünkü Amerikan okuyuculara çok tuhaf gelebilirdi." diyerek açıklamıştır. Kevin devam ederek, "bizde ters yöne giderek Avrupalı isimler vermeyi uygun gördük. Tarih bilgimizden yola çıkarak, Rafael,Doantello,Leonardo ve Mikalenjelo isimlerini verdik" demiştir.

O günlerde, bir hata sonucu "Michelangelo" yanlış yazılarak "Michaelangelo" olarak yazılmıştır. 2003 yılında kaplumbağaların yeniden yayınlanması öncesinde, Peter hatayı düzeltmeye karar vermiş ve düzeltmiştir.

Bu iki yaratıcı yazarımız aynı stillere sahip olmaları sebebiyle birbirlerinin işlerinde tamamlayıcı görev üstlenmiştir. Bazen Kevin çizmiş, Peter renklendirmiş, bazen de tam tersi. Tüm kitap tamamlanınca, bir yayıncı aramaya koyulmuşlardır.Tüm çabalarına rağmen şansız bir şekilde hiçbir yayıncı bulamamışlardır.

Kevin 500$ gelir vergisi geri ödemesi almıştı ve bu kitabı kendi imkanları ile bulmaya karar verdiler. Kevin'ın amcası Quentin Eastman'dan 700$ borç alarak kitabın siyah-beyaz 3,000 kopyasını bastırmak için kullanmışlardır. Ayrıca Komik Eğlencelik Rehberi isimli popüler gazetede bir sayfa reklam verebilecek kadar paraları kalmıştı.

Kitabın satışı için dağıtıcıların dünyası yeni indirim dünysı ile tanıştılar. Dağıtıcılar kitabın kopyalarını %60 'a varan indirimlerle alıp kitapçılara sipariş miktarına göre %60'a varan indirimlerle satmaktaydı. Kitap böylece kolaylıkla kitapçılara satılabilecek ve Peter ve Kevin'ı kargo paketleme masraf yükünden kurtaracaktı.

İlk baskı 1 Nisan 1984 yılında basımevine gitmişti. Ne ilginçtir ki, baskı ancak 5 Mayıs tarihinde bitmişti. Kitap, normal kitap formatının dışında yani daha büyük boyutla basılmıştır.

Kevin ve Peter kendi yayın şirketlerine "Mirage Stüdyosu" ismini verdiler. Gerçek anlamda bir stüdyoları yoktu. Daha önceki basın ve yayın tecrübeleri ışığında hikayenin ve çizim sanatının bir özetini içeren dört sayfalık bir basın bülteni hazırladılar ve 180 Tv ve Radyo istasyonuna gönderdiler. Bu Bülten büyük bir beğeni gördü ve birçok ideal gazete Mirage Stüdyosu ve TMNT hakkında uzun hikayeler yazdılar.

Birçok radyo ve Tv sayesinde Mutant Kaplumbağaların hikayesi hakkında birçok haber ülke çapında ses getirmeye başladı ve bu komik isimli kitabı şaşırtıcı derecede bir talep yarattı. Tüm 3,000 adet kopya hemen satıldı. İkinci baskı 15,000 adet olarak basıldı ve tamamen satıldı. Üçüncü baskı 75,000 adet olarak basıldı ve adeta kapışıldı. TMNT'nin başarısı ve ünü olduğunca hızla devam ediyordu.

TMNT'nin bu başarısı diğer projelere de imkan verdi. Palldium Kitapçılık, Kaplumbağaların figürlerini içeren kalem ve kağıt üretti. Kevin ve Peter kaplumbağaların popülaritesi arttıkça yeni seriler yazmaya devam ettiler.

Peter, TMNT'nin başarı formülünü şöyle açıklıyor: "Biz kaplumbağaları yarattığımızda, dünyadaki diğer süper kahramanlara göre bir arka kapı açmak istedik çünkü bu piyasada süper kahramanlar iyi huylu ve kahramanlık duygusu ile yaratılmışlardır. Fakat çok eğlenceli değillerdi. Kaplumbağalar temelde ve davranışta eğlence kahramanlarıdır. Onlar ortalama bir çocuk gibi düşünür ve hareket ederler."

Kevin ekliyor ve şöyle diyor : "onlar her zaman yardım eli uzatma, yardımcı olma eğilimindedirler, fakat sürekli hayatın eğlenceli tarafında olunmalındadırlar."

Bu formül doğru çalışıyor gözüküyor.Artan popülerite ile birlikte, endüstri dışından ilgi de arttı. TMNT 'nin ilk baskısı 3,000 adet basılmasına rağmen, zaman içinde Kaplumbağalar'ın lisans haklarına sahip acente Mark Freedman sayesinde 125,000 adet kopya satıyordu. (belki de Amerika'da en başarılı kendi kendine basılan komik eğlencelik kitabıdır). o, gerçekten bu başarının arttırabileceğine inanıyordu ve Peter ve Kevin ile iletişime geçti. Onlara TMNT ile küçük oyuncak firmalar ile yapılabilecek iş olanakları hakkında teklif sundu. Playmates Toys firması ile bu konuda anlaşıldı. Mark, daha ileriye giderek animasyon yapımcıları Murakami,Wolf,Wsenson Inc. ile 5 bölümlük Tv için mini serisi yapıldı. Böyledce hemen hemen tüm komik eğlencelik okuyucularını ekrana çekmeyi başardı. Bu başarı, Mark'ın şirketi "Surge Licensing" 'in önünü açtı.

TMNT gerçek bir başarı hikayesidir, her ne kadar beklenmeyen ve tahmin edilmeyen bir üstün başarı olsa da, kaplumbağalara yıllar boyunca hiç bitmeyen desteğini sürdüren Mirage Stüdyo'ya şükranlarımızı sunmalıyız.Bizler, siz olmadan yapamazdık! Biraz daha fazla şans ile, daha iyi olabilirdi! Cowabunga

_________________
HarryPotter
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 649
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 04/09/07

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
1000/1000  (1000/1000)

Kullanıcı profilini gör http://hptr.realbb.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz