TRANSFORMERS

Aşağa gitmek

TRANSFORMERS

Mesaj tarafından HarryPotter Bir Cuma Kas. 02, 2007 3:14 am

1984’de piyasaya sürülen Transformers oyuncakları , Marvel Comics tarafından çizgiromana döküldü. Ardından Sunbow Productions büyük gelecek vadeden bu değişken robotları çizgifilme aktardı ve hem çocukların hemde büyük çocukların 20 yılı aşkın süredir ilgiyle takip ettiği Transformers serisi başlamış oldu. Çizgi romanında belli bir kitleye seslenmesine rağmen , Transformers’ın dünya çapında çocukların kalplerinde taht kurmasını sağlayan çizgi film serisiydi. Orijinal şovun 1987’de bitmesinden sonra Japonlar 1990’a kadar sürecek olan yeni bir seri yaptılar. Şu anda hem Amerika hem Japonya’da ortak yapımlar halinde devam etmektedir.

Bugüne kadar yapılan Tranformers çizgi filmleri değişik dönem ve başlıklar altında birbirinden ayrılır.

1- Transormers 1.Jenerasyon :

- Transformers
- Transformers : The Headmosters
- Transformers : Super God Masterforce
- Transformers : Victory
- Transformers : Zone

2- Transformers 2.Jenerasyon

3- Canavar Devri :

- Canaver Savaşları : Transformers
- Canavar Savaşları : II
- Canavar Savaşları : Neo
- Canavar Makineler : Transformers

4- Transformers : Robotların Anlaşmazlığı

5- Unicron Üçlemesi :

- Transformers : Armada
- Transformers : Energon
- Transformers : Cybertron

6- Transformers : Animasyon

Bu başlıklar Transformers’ın sezonluk ayrı ayrı çizgi film serilerinin isimleridir. Hepsi farklı hikayelerden oluşur ve birbirini tamamlar.

3 bölümlük kısa öykülerle başlayan Transformers izleyicileri Optimus Prime , Megatron ve onların ordularıyla tanıştırır. Metal gezegenleri Cybertron’dan ayrılıp yeni enerji kaynakları arayışı içinde dünyaya gelirler. Serinin sonunun ucu açık bırakılır, alınacak izleyici tepkisine göre devamı çekilecektir ya da yayın hayatına son verilecektir. Tepki olumluydu ve 13 bölüm daha hazırlandı. Transformers evreni genişletildi ve Dhobots , Constructions , Jetfine da çizgi filme eklendi. Ve popülerliğe kavuşunca 49 bölümlük bir seri için daha anlaşmaya varıldı. Sezon boyunca yeni karakterler eklenmeye devam etti. Triple Changers , Aerialbots , Stunticons , Combaticons , proteetobots ve yeni Autobot Deception uçakları da seride yerlerini aldılar. Toplam da 65 bölüm eden bu seri aynı Japonya ‘da yayınladı ve çok tutuldu. Ardında bu ülkede yapılan serilerde ultra Magnus , Metreplex , Ratbat ve Trypticen’ da hikayeye eklendiler.

1986’da sinema filminin yayınlanmasıyla beraber Transformers’da büyük bir değişim oldu. Eski kahraman robotların bir kısmının devre dışı kalmasıyla birlikte yeni isimler liderliğe ve savaşçılığa getirildi. Ve bu sayede raflara koyacak daha çeşitli oyuncaklar ortaya çıktı.

Normal serileri kaleme alan , aynı zaman da hikayenin mitolojik temelini kuran David Wise 1987 sonrası Headmasters ve Transformers’ı yarattı. Transformers’u Japon üreticisi Takara Headmasters’ı özne olarak seçip 1.Jenerasyon’a kaldığı yerden “Yeniden Doğuş” adıyla devam ettirmeyi uygun buldu. Optimus Prime’in Dönüşünü çok farklı bir hikaye tarzında yayına soktular. Hikaye tüm seri içinde yer bulan diğer karakterlere de yeniden can veriyordu. Super God Masterforce’u ve Victory’ide Japon yapımcı ileriki dönemde ardı ardına piyasaya sürdü. Amerikan stüdyolarının hazırladığı “Zone” serisiyle beraber 1. Jenerasyon sona eriyordu.

1993’de yayınlanmaya başlanan 2. Jenerasyon la birlikte 1.Jenerasyonun geliştirilmiş oyuncakları da piyasaya sürüldü. Bu sırada Marvel 1.Jenerasyonun hikayelerini yayınlamaya devam ediyordu. 2. Jenerasyonun pek başarılı bulunmayan performansının ardından , zaman dilimi olarak 1. Jenerasyon evrelerini kullanan “Canavar Savaşları” nı Kanadalı Animasyon firması Mainframe Entertainmen piyasaya sürdü ve hikaye kugusu çok farklı bu seri istenen başarıyı yakaladı ve II.Savaş , Neo , Canavar Makineler başlıklarıyla devamı çekildi.

Ardından gelen Robotların Anlaşmazlığı ve Unicron üçlemesi hikayeyi ve robotlarımızı farklı zaman ve boyutlarda , birbirine bağlantılı öykülerle seyircinin beğenisine sundu. Sonuç yine iyiydi ve 2008’de piyasaya sürülecek Transformers Animasyon diğer adıyla “Kahramanlar” a ün açıcı rol oynadılar.

Bu yeni seri hakkında henüz fazla bilgiye sahip değiliz. Aldığımız duyumlar şu sıralar vizyonda olan sinema filminden sonra daha fazla bilgi verileceği ve hikayenin Detroit’te geleceğin dünyasında , insan ve robotların bir arada yaşadığı bir dünyada geçeceği.

TRANSFORMERS : THE MOVİE

Uzun süredir beklenen Transformers’ın sinema filmi bu yıl bitirildi ve şu anda vizyonda iyi bir hasılatla yoluna devam ediyor. Micheal Bay’ın yönettiği , Steven Spielberg’in yapım sorumlusu olduğu film sadece bu kamera arkası kalitesiyle kalmıyor , ünlü oyuncuları kadrosunda barındırıyor. Shra LaBeouf , Megan Foz , Josh Duhamel , Jyrese Gibson , Jon Voight ve John Jurburro’nun başrolleri paylaştığı filmde Peter Cullen , Optimus Prime ‘a ses verirken , Matrix’in unutulmaz Ajan Smith ‘i Hugo Weaving ‘de megatron ‘u seslendiriyor. Cullen , 1980 ‘lerde Optimus’u çizgi filmlerde de seslendiren kişiydi ve hayranların isteği doğrultusunda sinema filminde de yer aldı. Micheal Bay , Spielberg tarafından ilk “aile” filmini çekmek üzere ikna edildi. Film , açılış haftası gişe rekorunu , 1780 ‘de kırmayı başardı. Özel efektleriyle büyük övgü alan film , karakterlerin üzerine eğilmeyip sürekli aksiyona yer verdiği için eleştirilerden kurtulamadı. Buna rağmen görsel bir başyapıt olduğunu da bir çok eleştirmen kabul ediyor.

Film , Cybertron ’un yok olmasıyla başlayor. Gezegenin sonuna sebep olan Megatron’un Allspark’ele geçirmek istediği de anlatılıyor. Allspark’ın dünyada olduğunu tespit eden Megatron vakit kaybettiren yeryüzüne gelir ancak Arktik Bölgede buzun içinde , inerken yaptığı kazadan sonra donar. Hkümet durumu tespit eder ve bu sistemi insanlık için kullanmak üzere Hoover Dam ‘de kapatır. Bu arada çok geçmeden Autobot ve Deveptions ’da dünyaya gelir. Artık hem Megatron’u bulma ve hem de enerji sağlama mücadelesi başlamıştır.

Filmde insan öznesi de çok iyi giydirilmiş ve uzaylı robot insan ilişkisi de gayet başarıyla kurgulanmış. Autobot Bumblebee ve Sam’ın ilişkisi önemli bir yer teşkil ediyor filmde . Bu arada şunu da not düşelim ki, filmin başrol oyuncularının nerdeyse tümü Transformers fanatiği. Yapımcılarından Tom DeSanto’nun film hakkında şöyle bir yorumu var : “Seyircinin hiç görmediği bir şey olacağını düşünüyorum. Sinema tarihinde bir kamyonun 10 metre boyunda bir robota dönülme sahnesinin yer aldığını sanmıyorum. 80’ lerin sinemasına bşr saygı anlamında bir filmdi aynı zamanda çekmek istediğim , Hollywood’ un yıllar içinde kaybettiği hayranlık verici güdüsünü barındıran “Spielbergvar” onlarla doku olan, gözlerini 4 açmış bir çocuk gibi 35 yaşında da olsanız kendinizi 10 yaşında hissedeceğiniz bir film.“

Bir aile filmi çekmek isteyen M.Bay , “saçma bir oyuncak filmine” sıcak bakmadı önceleri. Ama, “ çocuk ve arabası” fikri onu meraklandırdı. Daha sonraki filmde işlenen araştırmasında hikayenin nitolojisine saygı duydu. Bunun yanında saatte 130km. hızla dövüş sahneleri ve robotların günlük yaşamla tanışırken ortaya çıkan komedi , onu filmi çekmeye ikna etti. Tüm robotların maksimum düzeyde gerçekçi görünmesini istiyordu ve bunu başardı. Diğer notlardan biri, Bumblebee’nin tavırları “Geleceğe Dönüş” ‘te Micheal O.Fox’un oynadığı karakter alınarak oluşturulduğuydu. Devam filminin temelerinin atılmaya başlandığı Transformers, şu anda 252 milyon dolar hasılat elde etmiş durumda. Bu rakamın önümüzdeki 1 ay içinde çoğalacağı ve bizi yine hızlı ve iyi efektli bir devam filminin beklediği ortada.

_________________
avatar
HarryPotter
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 649
Yaş : 24
Kayıt tarihi : 04/09/07

Özelliklerim
Ruh Halim: Süper Süper
Forum Katılım %si:
1000/1000  (1000/1000)

Kullanıcı profilini gör http://hptr.realbb.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz